Kiedy przeglądamy bogate oferty sklepów z tapetami często zastanawiamy się, czy również w naszym domu albo mieszkaniu sprawdziłaby się tapeta.

Zwykle przed tego rodzaju rozwiązaniem dekoratorskim oraz wykończeniowym hamuje nas przeświadczenie, iż tapety nie nadają się do każdego rodzaju pomieszczeń. Łatwo je przecież można uszkodzić, albo zniszczyć, ciężko również zmyć z nich zabrudzenia. Nie można ich także wykorzystać w tak problematycznych i wymagających pomieszczeniach jak łazienka, albo kuchnia… Jednak, czy aby na pewno nasze podejście dyskwalifikujące zastosowanie tapet jako uniwersalnego wykończenia ściany jest słuszne? Okazuje się, że absolutnie nie!

Tapety do zadań specjalnych.

Nowocześni producenci tapet już dawno poszerzyli swoje oferty o tapety wykonane nie tylko z papieru, ale również wysokiej jakości wzmocnionych materiałów, których wytrzymałość jest znacznie podwyższona. To przede wszystkim tapety winylowe, nadające się do mycia oraz odporne na mechaniczne uszkodzenia (zob. sklep z tapetami łódź).

Takie tapety zastosować można nawet w dość mocno eksploatowanych pomieszczeniach, w których panuje podwyższony poziom wilgoci. Winyl jest wodoszczelny, nie ma więc ryzyka, że tapeta zacznie po pewnym czasie nieestetycznie wyglądać z powodu negatywnego działania wody. Takiej cechy nie posiadają niestety tapety papierowe czy akrylowe, które z powodzeniem możemy zastosować w innego rodzaju pomieszczeniach (na przykład pokojach dziennych czy sypialniach).

Wybierając tapety winylowe, warto zwrócić uwagę na to, na jakim podłożu opiera się wierzchnia warstwa z winylu – papierowym czy flizelinowym. Ta druga opcja wydaje się być lepsza z powodu łatwiejszego nakładania na ścianę, uprzednio pokrytą klejem. W przypadku tapet o podłożu papierowym to pasy materiału są nasączane klejem, co może stanowić pewien problem dla osób niedoświadczonych w temacie tapetowania.

Dzięki tapetom można nadać pomieszczeniu luksusowego klimatu.

Tapetując na przykład pokój dziecięcy raczej nie oczekujemy spektakularnego efektu elegancji czy stylowości. Inaczej jest w przypadku wykańczania chociażby sypialni. Jeśli chcemy, by ściany w tego rodzaju pomieszczeniu prezentowały się naprawdę dostojnie, zastanówmy się nad wykorzystaniem tapet tekstylnych.

Tapety tekstylne to rozwiązanie wykorzystujące właściwości włókien naturalnych lub syntetycznych. Dzięki nim ścianę możne pokryć pasami lnu, bawełny, wełny, jedwabiu, lub też materiałami przypominającymi satynę albo skórę. Oczywiście wykorzystując tapety tego typu należy zwrócić uwagę na to, czy pasują one do pozostałych części aranżacji danego pomieszczenia. Przy prostych, bardzo nowoczesnych i futurystycznych meblach satynowa ściana może prezentować się dosyć śmiesznie.

Tapety imitujące naturalne materiały nadają się do wnętrz bardziej rustykalnych.

Ściana wewnętrzna prezentująca surowość nagiej cegły czy betonu świetnie sprawdza się w aranżacjach prostych, nawiązujących do natury oraz nieco starodawnego stylu. Jednak w nie każdym pomieszczeniu można sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Jeśli jednak mimo wszystko chcemy nadać pokojowi rustykalnego klimatu, zastanówmy się nad wysokiej jakości tapetą imitującym właśnie cegłę albo kamień.

Jeśli wykonanie tapety jest na naprawdę wysokim poziomie, nie musimy martwić się o to, że nasi goście od razu zauważą, iż nie dysponujemy prawdziwą ceglaną ścianą. Warunkiem jest oczywiście również fakt prawidłowego nałożenia tapety, do którego warto zaangażować prawdziwych, doświadczonych fachowców.