Transport bliski dotyczy w głównej mierze przewożenia towarów na krótkich dystansach. Często wiąże się to z wywozem materiałów z magazynu lub przewozem ich w samym magazynie. Może to być również dostarczenie materiałów budowlanych z miejsca ich składowania, do miejsca samej budowy. Bardzo często z terminem tym mamy do czynienia podczas prac budowlanych, gdzie dostarczanie materiałów nie tylko jest kluczowym elementem, ale również wyzwaniem pod względem logistycznym. Transport bliski zazwyczaj ogranicza się do obszaru zakładów produkcyjnych lub placu budowlanego, ale jest również wykorzystywany na przykład w portach i stoczniach.

Na budowie materiały bardzo często muszą być dostarczane na wysokie kondygnacje. Lata, gdzie wnosiło się je ręcznie po schodach dawno minęły. Z resztą obecne rozwiązania bardzo często wykorzystują ciężkie narzędzia i składniki, których nie sposób zamontować lub wykorzystać tylko dzięki sile ludzkich mięśni. Dlatego na rynku pojawiły się różnego rodzaju maszyny i narzędzia, których celem jest ułatwienie i przyspieszenie tego typu prac.

Maszyny wykorzystywane w transporcie bliskim możemy podzielić na takie o ruchu przerywanym – są to wszelkiego rodzaju wózki transportowe o różnym przeznaczeniu, jak wózki widłowe. Są one napędzane elektrycznie lub posiadają silnik spalinowy. Mogą one mieć różną konstrukcję, gabaryty, a także przeznaczenie. Ich pracę można zatrzymać w każdej chwili i wznowić w dowolnym momencie.

Drugim typem maszyn używanych w transporcie bliskim, są maszyny o ruchu ciągłym – można do nich zaliczyć różnego rodzaju przenośniki. Pozwalają one na ciągły transport materiałów i najlepiej kojarzą się z taśmami przenośnikowymi.

Wciągarki

W celu ułatwienie transportu bardzo często na budowach wykorzystywane są takie narzędzia jak wciągarki. Z maszynami tego typu można się lepiej zapoznać na stronie internetowej – wciągarki . Służą one do transportu materiałów na płaszczyźnie pionowej. Aczkolwiek w przypadku transportu materiałów na bardzo dużych wysokościach lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie żurawi.

Wciągarki, w zależności od modelu, mogą posiadać udźwig w granicach 15 do nawet 80 ton. Można je podzielić na wciągarki linowe oraz łańcuchowe. Zazwyczaj są one wyposażone w napęd elektryczny, a obszar ich działania wynosi około kilkunastu metrów w pionie.

Żurawie

Innym często wykorzystywanym narzędziem przeznaczonym do transportu materiałów w pionie są żurawie. Są to maszyny od bardzo prostych konstrukcji obsługiwanych ręcznie, bo dość skomplikowane mechanizmy, pozwalające na transport do kilkudziesięciu metrów, o napędzie elektrycznym lub spalinowym. Wielu z nas żurawie kojarzą się z placami budowy, gdzie powstają wieżowce lub kondygnacje powyżej 10 pięter. Tego typu maszyny bardzo często są wyposażone w obrotową podstawę, w której mieści się kabina operatora, który za pomocą różnego rodzaju dźwigni i przycisków zarządza żurawiem.

Bardzo ważną kwestią, na którą trzeba zwracać uwagę podczas operowania tego typu sprzętem, jest bezpieczeństwo. Nie wolno przekraczać dopuszczalnych przez producenta norm udźwigu, gdyż grozi to przewróceniem się żurawia, a to z kolei może być katastrofalne w skutkach.

Mniejsze wersje żurawi bardzo często są wykorzystywane w dokach i magazynach. Świetnie nadają się do składowania materiałów, gdyż umożliwiają umieszczanie ciężkich ładunków jeden na drugim.