Salon w większości domów i mieszkań pełni dwojaką funkcję, z jednej strony jest miejscem podejmowania gości, z drugiej miejscem wypoczynku i relaksu dla domowników, dlatego musi być zaprojektowany w taki sposób, aby doskonale spełniał oba te założenia. Chcąc osiągnąć taki stan rzeczy warto zastosować się do poniższych rad:

-Salon powinien być pomieszczeniem na tyle dużym, by każdy domownik znalazł w nim miejsce dla siebie i nie było „ścisku”, nie może być jednak zbyt duży, by nie sprawiał wrażenia pustego.

-Salon musi być odpowiednio oświetlony, najważniejsze jest przede wszystkim naturalne światło, ale również po zmroku w salonie powinny być jasne, przyjemne dla oka oświetlenie.

-Salon powinien być tak zaprojektowany by każdy domownik miał w nim swoją ulubioną przestrzeń, w której będzie czuł się komfortowo, a która zapewni wspólne spędzanie czasu.

-W każdym salonie powinna znaleźć się wygodna kanapa, której wielkość powinna zależeć od liczby członków rodziny. Im większa rodzina – tym większa kanapa, ewentualnie należy zaplanować dodatkowe miejsca siedzące.

-Planując w domu kominek, jednym z najlepszych miejsc na wzniesienie paleniska będzie właśnie salon. Obecność ognia pozwoli na relaks i wspólne spędzenie chwil w zimowe wieczory. Jeśli ma on być dominującym elementem powinien stać się centrum aranżacji, jeśli ma to być jedynie szczegół dekoracyjny, powinien uzupełniać wnętrze, a nie narzucać się mu.

-Telewizor lub ekran kina domowego również powinien znaleźć się w salonie, jednak nie powinien on stanowić centralnego punktu całego pomieszczenia. Jeśli istnieje możliwość zaaranżowania pomieszczenia dla kina domowego, wówczas warto zrezygnować z telewizora w salonie.

-Przestrzeń powinna być tak rozplanowana, aby pozwalała na swobodne poruszanie się najkrótszymi drogami po pomieszczeniu. Na drogach tych nie powinny znajdować się ani krzesła ani inne meble, które trzeba byłoby omijać.

-Warto również otworzyć salon na ogród, jeśli tylko jest taka możliwość, dzięki temu dla osób przebywających w salonie dostępny będzie relaksujący widok zieleni.