Łazienka to miejsce, które z jednej strony ma zapewnić nam możliwość spokojnego i intymnego miejsca, gdzie zarówno dbamy o higienę, jak i relaksujemy się. Dlatego urządzając własną łazienkę, należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

Czy łazienka ma być również pomieszczeniem gospodarczym?

W wielu domach łazienki pełnią zarówno swoje podstawowe funkcję, jak i funkcję pomieszczenia gospodarczego, gdzie robione i suszone jest pranie, czy też kąpane zwierzęta lub myte różne przedmioty. Urządzając łazienkę należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakim rodzajem wnętrza będzie ona w naszym domu.

Wanna czy prysznic?

W dużej mierze odpowiedzi na to pytanie dostarcza wielkość pomieszczenia przeznaczonego na łazienkę, jeśli w małej łazience umieścimy wannę, to znacznie je zmniejszy, nie pozostawiając wiele miejsca na inne elementy. Dlatego w takiej sytuacji warto wybrać prysznic, lub prysznic z wysokim brodzikiem umożliwiający także wzięcie kąpieli.

Jaka kolorystyka będzie dobra w łazience?

W zasadzie nie ma specjalnych ograniczeń w wyborze kolorów łazienki. Warto jedynie pamiętać, że czarny i ciemne barwy znacznie optycznie pomniejszą pomieszczenie, więc nie najlepszym wyborem będzie zastosowanie ich w małych łazienkach. Wówczas lepiej zdecydować się na jasne barwy lub ściany w różnych kolorach.

Ile osób będzie korzystało jednocześnie z łazienki?

Wychodzą rano wspólnie do pracy, każdy musi dokonać porannej toalety, umyć zęby, ogolić się czy wykonać makijaż. Należy tak urządzić łazienkę, by domownicy, w razie gdy zachodzi taka potrzeba, mogli korzystać z niej jednocześnie.

Co jest najważniejsze w łazience dla użytkowników?

Łazienka może mieć wiele funkcji, rzadko kiedy istnieje możliwość zapewnienia realizacji każdej z nich, dlatego należy zastanowić się jakie są dla domowników najistotniejsze funkcje łazienki i urządzić ją tak, aby była dostosowana do ich potrzeb.