Kuchnia w każdym domu powinny być pomieszczeniem estetycznym i ergonomicznym, dlatego projektując własną kuchnię należy pamiętać nie tylko o kolorze ścian czy rodzaju mebli, ale również ich wymiarach czy odpowiednim rozmieszczeniu. Oto elementy kuchni, których nie można pominąć podczas tworzenia tego typu projektu.

Wykończenie ścian i podłogi

Planując kuchnie to pierwsze na co powinniśmy zwrócić uwagę, pamiętajmy, że kuchnia jest pomieszczeniem, w którym często zdarzają się plamy i zabrudzenia, czasem pryśnie sok z krojonych warzyw, innym razem wystrzeli olej ze zbyt nagrzanej patelni. Dlatego projektując funkcjonalną kuchnie należy zadbać o zaplanowanie w niej takich powierzchni, które umożliwią łatwe czyszczenie zabrudzeń, mogą to być najróżniejsze rodzaje płytek czy ściany pokryte zmywalną farbą. Podobnie na podłogach warto zastosować płytki, panele czy linoleum. Złym pomysłem będzie wykładzina czy dywan, których utrzymanie w czystości w kuchni będzie prawdziwym problemem.

Meble

Meble kuchenne powinny to być przede wszystkim szafki, które umożliwiają ukrycie i posortowanie w nich sporej gamy różnorodnych sprzętów kuchennych, szklanek, talerzy i innych gadżetów. Aby kuchnia była funkcjonalna meble powinny zostać właściwie ułożone, tak by osoba przygotowująca posiłek nie musiała wykonywać zbędnych ruchów czy omijać wielu przeszkód. W przypadku kuchni o nietypowych wymiarach warto zastanowić się o meblach na zamówienie. Ważne jest również, aby przewidzieć w kuchni blaty umożliwiające przygotowywanie posiłków.

Sprzęty AGD

Urządzając kuchnię należy także pamiętać o odpowiednim doborze sprzętów AGD. Powinny być one stylistycznie i kolorystycznie spójne z całością kuchni, należy także zwrócić uwagę zarówno na parametry techniczne, jak i zużycie energii w przypadku lodówki czy kuchenki mikrofalowej.

Zaufany pomocnik

Osoby, które nie zajmują się aranżacją wnętrz zawodowo, aby zwizualizować sobie swoją kuchnię mogą sięgnąć po programy komputerowe (również darmowe), które pozwalają dobrać odpowiednie meble kuchenne, kolor ścian czy podłogi.