W wielu domach gabinet jest niezbędnym elementem, zarówno dla osób pracujących w domu, jak i takich, które lubią rozwijać swoje umiejętności. To również miejsce gdzie dzieci mogą odrabiać zadania nierozpraszane codziennym domowym harmidrem.

Chcąc stworzyć idealny gabinet można skorzystać z programów komputerowych ułatwiających aranżację wnętrz. Zawodowcy z pewnością są wyposażeni w takie programy, natomiast amatorzy mogą skorzystać z licznych darmowych programów. Przykładami mogą być tutaj Design A Room, który pozwoli na zaplanowanie i dopasowanie do siebie podłogi i ścian oraz koloru mebli, czy Sweet Home 3D, który umożliwi dopasowanie ustawień mebli do wymiarów pomieszczenia.

Projektując gabinet należy pamiętać, że jest to strefa, która ma służyć przede wszystkim pracy i nauce, dlatego nie powinno znajdować się w nim zbyt wiele elementów rozpraszających wzrok. Jest to też miejsce gdzie najczęściej przebywamy w pozycji siedzącej przy biurku, a więc zarówno fotel jak i jego ustawienie powinny być wygodne i dostosowane do osoby na nim siedzącej.

W gabinecie powinny być obecne naturalne światło, jeśli pojawia się w nim komputer powinno ono padać bokiem na stanowisku praca. Dlatego ważne jest by w ten sposób usytuować biurko. Ponadto przy takim stanowisku pracy oprócz światła centralnego powinna znaleźć się również lampka biurkowa, która ułatwi czytanie zwłaszcza nocą i w pochmurne dni.

Wydzielając odrębne miejsce na gabinet warto umieścić w nim również regał na książki, które mogą okazać się pomocne podczas pracy, oraz szafkę na dokumenty.