W zasadzie zarówno płytki ścienne jak i podłogowe wykonywane są z tych samych materiałów, podobne są także ich kształty, wymiary oraz kolorystyka. Wykorzystywane są najczęściej w łazienkach i kuchniach, czyli miejscach gdzie konieczna jest wysoka ścieralność oraz odporność na działanie wody.

Wśród płytek jakie można zastosować w domu należy wymienić:

-płytki szklane – te na podłogę bywają wykonane ze szkła hartowanego, co czyni je odpornymi na pęknięcia i stłuczenie. Ścienne płytki szklane często określa się mianem paneli szklanych, najczęściej mają one dość duże wymiary,

-płytki ceramiczne – wykonuje się je z gliny, krzemionki, topników i barwników, które połączone w wysokich temperaturach prowadzą do powstania płytek ceramicznych. Ten rodzaj płytek może być szkliwiony, wówczas płytki charakteryzują się błyszczącą powierzchnią, lub nieszkliwiony – matowy.

Wśród płytek ceramicznych należy wymienić:

-klinkier

-terakotę

-glazurę

-gres nieszkliwiony i gres porcelanowy

-cotto.

Wybierając płytki podłogowe i ścienne należy pamiętać, że powinny one zostać dopasowane do pomieszczenia, w którym zostaną położone, powinny również pasować do siebie wzajemnie. Ważnym elementem, będzie również dobór odpowiedniej fugi, która kolorystycznie powinna współgrać z płytkami. Warto również zastosować odpowiedni impregnat, który w przypadku jasnej fugi zabezpieczy ją przed zabrudzeniem, a wszystkie rodzaje fug zabezpieczy przed pękaniem i kruszeniem, co o wiele przedłuża bez problemowe korzystanie z tego rozwiązania.