Każde pomieszczenie w budynku może być oświetlane na dwa różne sposoby, poprzez oświetlenie światłem naturalnym, którego ilość zależy od wielkości, ilości okien oraz od ich usytuowania. Światło dzienne jest dla oka ludzkiego najprzyjemniejsze, dlatego warto dbać o możliwość jak najdłuższego korzystania z niego.

Sztuczne oświetlenie wnętrz stanowi substytut światła naturalnego i pozwala nam funkcjonować również po zachodzie słońca. Ponadto stanowi istotny element w aranżacji wnętrz bowiem rodzaj i zastosowanie poszczególnych źródeł światła mogą nadać pomieszczeniom niepowtarzalnych charakter.

W każdym pokoju powinno znaleźć się co do zasady trzy różne rodzaje światła:

Oświetlenie ogólne jest ot oświetlenie, którego głównym zadaniem jest zapewnienie ostrego widzenia oraz rozświetlanie mroków. Stanowi ono również tło dla oświetlenia kierunkowego. Do tego rodzaju oświetleń należą najczęściej lampy sufitowe, aby oprawa spełniała funkcję oświetlenia ogólnego należy zastosować światło równomierne oraz rozproszone.

Oświetlenie kierunkowe nazywane bywa również miejscowym lub punktowym. Jest to oświetlenie, którego zadaniem jest polepszyć widoczność określonych miejsc, do tego rodzaju oświetlenia można zaliczyć między innymi lampkę biurkową, czy dodatkowe oświetlenie blatu stołu kuchennego.

Oświetlenie dekoracyjnezadaniem tego rodzaju oświetlenia jest podkreślanie detali architektonicznych, tak wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, jak również budowanie zamierzonego przez dekoratora nastroju danego miejsca. Oświetlenie dekoracyjne może mieć różne barwy.