Nawierzchnia z bruku to świetne rozwiązanie dla tych, co szukają rozwiązania na długie lata. Bruk drewniany to w pełni naturalny sposób na stworzenie pięknej nawierzchni przed domem. W zależności od obciążenia można wyłożyć przed brukiem powierzchnię żwirem lub też nie. Najbardziej trwałe są ścieżki ogrodowe wykonane z drewna dębowego. Dodatkowo można drewno zaimpregnować, wówczas kostki nie będą się zbyt szybko niszczyć. Ścieżki ogrodowe wykonane z tego samego bruku.

Bruk drewniany do ogrodu

Jeśli stoimy przed wyborem kostki, warto zwrócić uwagę na naświetlenie powierzchni, na której ją położymy. W przypadku kostki ceramicznej nie ma to znaczenia, jednak przy drewnianej tak. Kostka drewniana powinna być w miejscu naświetlonym, w przeciwnym wypadku drewno będzie wchłaniać wilgoć i zmieniać kolor. Dodatkowo może się na nim pojawić mech. To z pewnością nie będzie ładnie wyglądało. Jeśli jednak zależy nam na tego typu powierzchni w zacienionym miejscu, należy położyć na nią preparat zapobiegający powstawaniu mchu. Takie preparaty można uzyskać w sklepach ogrodniczych.

Bruk drewniany to nic innego jak pocięte fragmenty pni o średnicy od 10 do 30 centymetrów i grubości od 15 do 25 centymetrów.

Jak krok po kroku ułożyć bruk z drewna

Krok 1. Wyznacz dokładnie miejsce w jakim chcesz położyć kostkę brukową.

Krok 2. Z wyznaczonej powierzchni usuń ziemię na głębokość 40 centymetrów.

Krok 3. Na krawędziach powierzchni pod kostkę wbij kołki.

Krok 4. Zacznij układanie kostki od brzegów powierzchni. Przy układaniu należy pamiętać, że kiedyś kostki mogą się rozszerzyć więc warto zostawiać 1-2 centymetry przerwy między nimi. W ten sposób będziemy mieć pewność,że nasza kostka w przyszłości się nie zniekształci.

Krok 5. Kolejny etap to wyrównanie powierzchni zagęszczarką, ponieważ nie wszystkie kostki są idealnie równe.

Krok 6. Na koniec należy rozsypać drobny piasek na całą powierzchnię kostki. W ten sposób wypełnimy szczeliny.

Bruk drewniany w domu

Brukiem drewnianym można wyłożyć podłogę w domu. Wówczas podłoga będzie odporna na ścieranie i będzie robiła wrażenie zarówno na domownikach jak i gościach. Bruk drewniany we wnętrzach wykańcza się większą ilością lakieru niż w przypadku gdy będzie w ogródku. Bruk przeznaczony do podłóg ma wymiary kostki, aby można było z łatwością nim wyłożyć podłogę. Jednak warto przy tworzeniu podłogi drewnianej zatrudnić fachowca, gdyż trzeba znać kilka zasad, dzięki którym podłoga będzie się trzymać przez długie lata.

Jak pielęgnować podłogę z bruku drewnianego?

Jeśli chcemy w sposób naturalny pielęgnować podłogę, warto wykorzystać w tym celu oleje. Dzięki nim podłoga zachowa początkowy kolor. Na co dzień podłogę drewnianą można przetrzeć zwykłym mopem, jednak ważne jest aby był on dobrze odsączony. Nadmiar wody może sprawić,że pozostaną plamy. Jeśli podłoga nam się poplami, to wystarczy ją usunąć wodą z mydłem. W ten sposób usuniemy plamę, a przy tym nie zniszczymy podłogi. Najpopularniejszym naturalnym środkiem do pielęgnacji jest olej renowacyjny, który warto stosować raz na pół roku.

Bruk drewniany często stosowany jest w teatrach lub muzeach, przede wszystkim ze względu na trwałość. Przez dużą popularność takich miejsc, obciążenie podłogi praktycznie każdego dnia jest duże, więc warto zainwestować w porządną powierzchnię. Dodatkowo idealnie pasuje do eleganckich wnętrz takich jak sala konferencyjna lub teatr.