Wzorów ręcznie formowanych płytek (i również tych zwykłych) w sklepach jak https://sklep.auroks.pl , znajdziemy ogromną ilość. Co jeśli nie ma naszego ulubionego koloru? Czy wzornika? Można szukać dalej. Katalogi, internet, inne sklepy. Możliwości jest mnóstwo. Podobnie jak wzorów. Te natomiast ograniczone są tylko i wyłącznie inwencją tych, którzy produkują i wypalają a potem zdobią płytki ręcznie formowane.

 


Oczywiście sam wzór jest ustalany na samym początku wypalania cegieł. Tutaj również ustalamy kolor. Warianty kolorystyczne płytek ręcznie formowanych ograniczone są jedynie do materiałów, które są akurat dostępne w fabryce, więc i tutaj panuje różnorodność i absolutna dowolność. Bardzo często, ze względu na przeznaczenie płytki ręcznie formowane przypominają jakiś stary ceglany mur. Wówczas resztę „roboty” robią kolory.

 

Wzorów ręcznie formowanych płytek w kościele.
Wzorów ręcznie formowanych płytek.

 

Czasami możemy mieć do czynienia z bardzo stylową formą, taką jak popękane ściany czy cegły. One raczej nadają się do wnętrza jakiegoś projektanta mody. Na zewnątrz nie bardzo. Sąsiedzi jeszcze pomyślą, że nie dbamy o ściany. Tłumaczenie każdemu z nich, że naszą elewację ozdabiają piękne płytki ręcznie formowane, chyba nie ma większego sensu, nieprawdaż?