Zainwestowałeś w dom, ale nie wiesz, czego ci jeszcze brakuje? Masz teraz piękne podłogi, ale pokój wygląda pusto? Nie jesteś pewien, jakiego elementu sztukaterii zabrakło w twojej inwestycji? Odpowiedź jest prosta – jeśli nie wykończyłeś podłóg listwami, najprawdopodobniej popełniłeś błąd. Estetyka wymaga, by podłogę wieńczyła piękna listwa przypodłogowa. Możesz ją już teraz dostosować do tego, jakie wybrałeś panele czy posadzkę. Będzie się komponowała zarówno z tym, co na ziemi, jak i z kolorem ścian.

Jeśli się zastanawiałeś, czy przyoszczędzić na czymś, co wydawało ci się pozornie nieistotnym szczegółem, zapomniałeś o tym, że domu nie określają tylko rzeczy wielkie. To drobnostki – odrzwia, rama okienna, rozetka, listwa przy podłodze nadają wystrojowi wnętrz charakter prawdziwie ciepłego domu.

Jeśli zastanawiałeś się, jaką wybrać, warto pospieszyć z określeniem, jakie rodzaje są nam prezentowane. Dobra listwa przypodłogowa może być zrobiona z kilku materiałów:

  • listwa z drewna,

  • listwa z tworzywa typu MDF,

  • listwa przykręcana

Pozornie to niewielka różnica, ale pozory jednak mylą. Listwa przypodłogowa dopasowana do naszego domu musi też pasować do podłogi, nikt nie chce bowiem ciemnego hebanu dostosowanego do jasnego jesionu. Na całe szczęście, jest w internecie wiele firm i wielu fachowców, którzy będą w stanie ocenić, jakiego typu listew potrzebujemy i co powinniśmy zrobić, aby zamontować ją w naszym domowym zaciszu. Pamiętajmy, że wzmiankowana listwa nadaje się do w zasadzie każdej podłogi o czym możemy się przekonać klikając w link – listwy podłogowe.

Listwa przypodłogowa zabezpiecza przed brudem!

Kurz i brudy bardzo często spadają na dół, osadzając się na rogach i pod ścianą. Jeśli nie chcemy mieć brzydkich smug, powinniśmy zdecydować się na listwy choćby po to, by nie malować co chwila zabrudzonych ścian. To także pełni funkcję praktyczną, kurz spada na podłogę, a stamtąd już zbierzemy go ścierką lub odkurzaczem. Z kolei, gdyby pod ścianą nie znajdowała się listwa przypodłogowa, możemy być pewni, brud szybko dostałby się pod podłogę, podobnie jak woda. Woda ma to do siebie, że na przykład wybrzusza panele. Z kolei listwy są wodoodporne, dają nam więc ogólne poczucie czystości.

Jeśli nie wiemy, jak zamontować listwę, możemy zawsze zapytać fachowca, jest to jednak rzecz tak prosta jak kładzenie tapet, wymaga od nas tylko odrobiny zaangażowania. Tutaj dobrze jest pokazane, jak należy ją wyprofilować – listwa przypodłogowa we właściwy sposób będzie przylegała do naszej ściany, a są też takie listwy wykończeniowe, które pozwolą nam wyprofilować nierówności podłogi. To bardzo ważne tam, gdzie mamy poczucie krzywizny. Jeśli jednak nie będziemy potrafili zrobić tego sami, dobrze jest poprosić specjalistę albo kogoś z rodziny, najlepiej kogoś, kto sam był świeżo po remoncie. Szybko przekonamy się, że sztukateria to dobry wybór, zaś listwa przypodłogowa wygląda przy naszej ścianie po prostu dobrze. To nie jest przecież rozwiązanie drogie, oscyluje w granicach trzydziestu złotych za metr, natomiast posłuży nam przez wiele lat, gdyż owe listwy są nie tylko piękne, ale i bardzo wytrzymałe.

Zdecyduj się, która listwa przypodłogowa ci pasuje

Pamiętaj, że wybór masz duży i nie musisz podejmować go od razu. Zastanów się, czy wolisz listwę wyższą czy niższą, który odcień lepiej pasuje do tego, co masz w domu, przygotuj sobie rozpiskę. Pamiętajmy jednak, że ich najważniejszą funkcją jest uszczelnienie pomiędzy ścianą a podłogą. W ten sposób unikniemy dalszych problemów, wynikających z niezamontowania listew wcześniej. Bądźmy ostrożni i świadomi takich rzeczy!